Eestis valmis esimene lootest tehtud 3D kuju
Juba peaaegu kõigile Eestis lapseootel peredele on tuttav emotsionaalne 3D/4D ultraheliuuring, kus on üsasisesest lootest võimalik kuvada teleekraanile 3D kujutist liikuvana reaalajas. Lootele ohutu mitteinvasiivse ultraheliuuringu abil on võimalik jälgida loote imemisliigutusi ja seda kuidas ta toimetab seal emaüsas ringi, liigutades oma käsi ja jalgu.
Loote Ultrahelikeskus on teinud sammu edasi emotsionaalse 3D/4D ultraheliuuringu rindel. Koostöös IT meeskonnaga eesotsas Timmu Tõke’ga firmast Wolfprint 3D on nüüd võimalik teha ultraheliuuringu järgselt tõetruu skulptuur veel sündimata lapsest.
Esmakordselt sai sellega hakkama 2014 aastal Igor Elberdin Gamborenea Hispaanias Donastia linnas Askabide kliinikus. Sõltumata hispaania kolleegidest töötasid meie omad eesti IT poisid Wolfprint 3D’st välja spetsiaalse tarkvara, mille abil on võimalik ultraheliaparaadist saadud loote 3D pildi alusel luua 3D mudel ja seejärel loote 3D kuju 3D värviprinteriga välja printida.
Kuidas valmib 3D prinditud loode?
Selgitab lahti Timmu Tõke
Esimese sammuna tuleb Dr. Marek Šois’ilt saadud fail konverteerida vabalt 3D tarkvara poolt loetavasse faili. Saadud failist moodustakse 2D kihid, mille järgi hiljem 3D mudel genereeritakse.
Tavaliselt on ühe loote puhul kihte 250-350. Kui kihid on sorteeritud, saadetakse andmed edasi järgmisesse programmi, kus 2D kihte vastavalt vajadusele muudetakse, tuuakse esile olulisemad osad ning viiakse tahaplaanile vähem olulised osad. Valitakse sobivad seaded ning moodustatakse 3D mudel. Saadud mudel on veel küllaltki robustne ning vajab järeltöötlust. 3D kunstnik puhastab mudeli, lisab aluse ja värvi, eemaldab ebavajaliku “sodi” ning valmistab mudeli ette 3D printimiseks. Kui fail lõplikult valmis, saadetakse see 3D printer programmi, kus see taaskord kihtideks jagatakse. Programm genereerib 3D printerile juhised, mille järgi loode printida. Loode prinditakse kiht-kihi haaval ülipeene kipsitolmu sisse. Printer laotab kipsile liimi, mis selle omavahel kokku seob, koos liimiga lisatakse prinditavale objektile ka värv. Kui loode on prinditud, kaevatakse see ettevaatlikult kipsitolmu seest välja ning töödeldakse vahenditega, mis teevad kipsi tugevaks ja vastupidavaks.