E-R 08.00 - 12.00 ja 13.00 - 17.00
0
et en ru

3D/4D ultraheliuuring

 

3D uuringul on näha loode ekraanil ruumilisena nagu reaalses elus. 4D uuringul on võimalik näha lapse liigutusi, haigutamist, naeratust, näpu imemist kolmemõõtmelisena reaalajas. Antud ultraheliuuringul kasutatatakse ka värvidoppleruuringut, mille abil on võimalik näha töötava südame vereringet, loote hingamisliigutusi ja hinnata loote heaoluseisundit.

 

Loote 3D/4D ultraheliuuring sisaldab:

  • Loote näo ja jäsemete kolmemõõtmelise kujutise loomist;
  • Platsenta asendi ja struktuuri hindamist;
  • Lootevee hulga hindamist;
  • Loote struktuuride  hindamist;
  • Loote funktsioonide (liigutused, hingamine, südametöö, neelamine) hindamist;
  • Soovikorral loote soo hindamist.

 

Loote 3D ultraheliuuring

 

3D/4D ultraheliuuringut võib teha mis tahes raseduse suuruses. Tuleb arvestada, et mida väiksem on rasedus seda suurem on võimalus näha loodet terviklikuna. Mida suurem on rasedus, seda rohkem on arenenud loote näo miimilised lihased, ehk seda “ armsam” ja loomutruum on lapse nägu. Mitte alati kahjuks meil ei õnnestu loote nägu näha. Tavaliselt soovitame tulla ultraheliuuringule 26. – 32. rasedusnädalal. Selleks raseduse suuruseks on lootel juba välja arenenud kõik elutähtsad elundid ja kestab kiire kasvu ja küpsemise periood. Loode sarnaneb oma keha proportsioonidelt juba vastsündinud imikuga. Tal on võrreldes kehatüvega suurem pea ja seetõttu  enamus neist on juba keeranud ennast peaseisu.  Tal on välja arenenud näo miimilised lihased ja ta oskab naeratada. Ta avab oma silmi. Silma reetina ja aju vahel on tekkinud ühendus ja lapsel on silma tekkinud  iseloomulik pilk. Aju käbinääre on alustanud tootmist hormooni nimega melatoniin. Antud hormooni toimel kujuneb lootel välja ööpäevane rütm. Osad looted on aktiivsemad rohkem hommikuti, teised jälle õhtuti, kuid vaatamata sellele enamus ajast, s.o 90 – 95% ööpäevast, looted siiski magavad.   

 

Antud raseduse suuruses on lootel välja arenenud juba kõik 5 meelt

  • Ta näeb läbi ema kõhukatete kumavat valgust
  • Ta on suuteline kuulma emaüsast väljas poolt tulevaid helisid, näiteks isa häält
  • Ta hingab ja neelab lootevett tundes selle lõhna ja maitset
  • Tal on välja arenenud naha puute - ja valutundlikus

 

Nagu vastsündinul imikul, on ka lootel antud raseduse suuruses juba kulmud ja ripsmed. Varba- ja sõrmeotsi katavad küüned.  Osadel loodetel on olemas ka juuksed. Tema süda tuksub 120 – 160 korda minutis. See on kaks korda kiirem kui emal, ehk siis ema ja isa südamelöögid kokku. Loote ultraheliuuringu käigus hinnatakse loote asendit, kas loode on peaseisus või tuharseisus. Hinnatakse  platsenta suurust, küpsust ja asetsust emakakaela suhtes. Oluline on täpsustada, et platsenta ega tema veresooned ei kataks emakakaela sisesuuet. Ikka selleks, et laps saaks sündida.

 

Ultraheli uuringu käigus hinnatakse lootevee hulka, et seda poleks liiga vähe või liiga palju. Lootevesi annab võimaluse lootel ennast liigutada ja kuna loode ka hingab ja neelab lootevett, siis arenevad ka loote kopsud ja soolestik.

 

Mõõtes loote kolju suurust, kõhu ümbermõõtu ja reieluu pikkust on võimalik hinnata loote kasvu ja ligikaudu ennustada lapse sünnikaalu, teades, et loode võtab selles raseduse suuruses 2. nädalaga juurde 250 – 500g, ehk siis kuu ajaga maksimaalselt 1 kilogrammi.  Loote kasvu hindamisest saavad kasu  need tulevased emad, kes antud raseduse suuruseks pole küllaldaselt kaalust juurde võtnud ja kelle kõhu kasv ei vasta raseduse suurusele.

 

Loote heaoluseisundi hindamiseks kasutatakse ultraheli doppleruuringut, mille käigus hinnatakse loote  nabaväädiarteri verevooluindekseid.

 

Soovi korral ning olenevalt loote asendist on võimalus lisaks saada:

  • Ultraheliuuringu DVD salvestus koos arsti kommentaaridega
  • Värviline pilt lootest

 

 

Mõned nõuanded ultraheliuuringule tulevatele naistele

Eelneval paaril päeval oleks hea, kui ema ei hoiaks end vee joomisel tagasi – kahel uuringueelsel päeval on soovitatav juua 1,5 -2 liitrit vett kummalgi päeval. Enne ultraheliuuringut tuleks tühjendada kusepõis ja eemaldada nabaneedid. Kasuks tuleb ka see, kui enne ultraheliuuringut ei määritaks kõhtu magneesiumit sisaldavate geelidega – ultraheligeeli konsistents muutub magneesiumiga reageerides väga vedelaks ega püsi enam naise kõhul.
 

Sulge

Loading ...