Ämmaemanda sünnitusjärgsed koduvisiidid
Uue ilmakodaniku sünd on pere elu muutev sündmus, mistõttu on ämmaemanda nõu ja abi siin hindamatu väärtusega ning aitab tõsta vanemate üleüldist rahulolu, suurendab vanemate teadlikust ja enesekindlust. Seetõttu pakume Loote Ultrahelikeskuses arvel olnud peredele sünnitusjärgseid koduvisiite.
Enamik naisi tunneb end beebiootuse ajal turvaliselt ja meie ämmaemanda poolt hoitult. Raseduse jälgimise perioodil 9 kuu vältel tekib rasedust jälginud ämmaemanda ja naise vahel tugev usalduslik side. Tavapraktika kohaselt toimub sünnitusjärgselt esimene naistearsti visiit alles kaks kuud pärast sünnitust. See tekitab nii mõneski äsja emaks saanus suurt ebakindlust. Seetõttu pakume ämmaemanda sünnitusjärgseid koduvisiite, et toetada Sinu pereks kasvamise teekonda vahetus sünnituse järgses perioodis.
Kes võiks sünnitusjärgsest koduvisiidist kasu saada?
Juba raseduse ajal aitab ämmaemand perekonda beebi tulekuga seotud elumuutuseks ette valmistada. Kuna iga vastsündinu on sünnist saadik eriline oma iseloomu ja eripäradega, ei saa seda ettekujutust aga kunagi sünnieelselt päris detailideni lihvida. Samuti on individuaalne iga naise teekond emaks kasvamisel. Sünnitusjärgne koduvisiit annab perele kindlustunnet. Eriti oluline on sünnitusjärgne koduvisiit esmasünnitaja jaoks, kuid samamoodi tekib küsimusi korduvsünnitajatel. Koduvisiidil on võimalus vestelda tagasiulatuvalt ka sünnitusest ning uurida, kuidas naine on taastunud, seda nii füüsiliselt kui ka vaimselt, ning aru saada, kuidas kogu ülejäänud perekond uue olukorraga on kohanenud.
Esimestel elunädalatel on väga oluline, kuidas beebi sööb ja kuidas ta kaalust juurde võtab. Kui beebi on haiglas palju kaalu kaotanud ning pere on saanud soovitusi lisatoidu andmiseks, vajatakse kindlasti toetust ja nõustamist, teadmaks, kas ja millal võib piimasegust loobuda. Sageli on rinnaga toitmise alustamine emale suur väljakutse. Sellel õppimise teekonnal on palju abi professionaalsest imetamisnõustamisest, eriti kui seda saab teha kodukeskkonnas.
Sageli tekib perel kodus küsimusi ka lapse hoolduse ja vajaduste osas. Samuti aitab ämmaemanda kogenud silm märgata normist kõrvalekaldeid, mis lapsevanemal võivad märkamata jääda. Nii saab vastsündinu vajadusel kiiresti tervishoiuasutusse suunata.
Kuigi ema jaoks on vahetult pärast sünnitust ennekõike oluline beebi tervis ja kohanemine, aitab ämmaemand seada fookusesse ka naise vajadused ja hinnata tema sünnitusjärgset füüsilist ja vaimset taastumist. Tihti ilmnevad koduses keskkonnas probleemide põhjused selgemini kui vastuvõtul haiglaseinte vahel. Samuti on kodukülastuse puhul suureks eeliseks see, et sellest saavad osavõtta koos ema ja lapsega ka teised pereliikmed. Koduvisiit aitab tõsta pere enesekindlust ja usku sellesse, et uues rollis saadakse kenasti hakkama.
Koduvisiidil teostatavad toimingud:
- Vastsündinu läbivaatuse teostamine ja tema üldseisundi ja kaaluiibe hindamine;
- Vastsündinu silmade ja nabaköndi hooldus ja ema õpetamine;
- Imetamisprotsessi jälgimine, hindamine ja nõustamine. Rinnapaisu profülaktika;
- Ema sünnitusjärgse taastumise hindamine, lävaatuse tegemine;
- Naise emotsionaalse seisundi hindamine;
- Soovikorral sünnituskogemuse arutelu;
- Kõrvalekalde ja tüsistuste ilmenemisel abi organiseerimne ja vajadusel haiglasse transportimise korraldamine.
Loote Ultrahelikeskuses teeb naiste sünnitusjärgseid koduvisiite meie ämmaemand Kairi Kivaste.