Lapseootel naiste jälgimskava
Raseduse ajal jälgib ja juhendab Kairi Kivaste Sind tihedas koostöös dr Marek Šoisiga. Iga külastuse lõpus lepitakse kokku järgmise visiidi aeg. Vastuvõtule ja ultraheliuuringutele võid tulla koos pereliikme või lähedase inimesega.
-
Raseduse 6.-8. nädal
Antud raseduse suuruses toimub raseduse tuvastamine naistearsti poolt, kes täpsustab raseduse suuruse ja sünnitustähtaja tupekaudse ultraheliuuringu abil. Hinnatakse ka loote eluvõimelisust ja kaksikraseduse olemasolu. Naistearst tutvustab Loote Ultrahelikeskuse rasedate jälgimiskava ja annab täieliku ülevaate raseduse esimese poole sõeluuringutest ning nõustab foolhappe tarvitamise vajaduse suhtes.
-
Raseduse 9.-10. nädal
Naistearst teostab tupekaudse ultraheliuuringu eluks sobimatute arengurikete ja loote kasvudünaamika hindamiseks. Ultraheliuuringul hinnatakse ka vastunäidustuste puudumist mitteinvasiivsete sünnieelsete loote kromosoomihaiguste - NIPT- testide teostamiseks. Naistearst võtab ka analüüsid emakakaelast.
Pärast naistearsti konsultatsiooni võtab ämmaemand või õde Sult vereanalüüsi loote kromosoomihaiguste sõeluuringuks (Panorama- test, PanoramaXP- test, Vistara- test, Horizon- test) ja sünnieelsete infektsioonide varajaseks avastamiseks (tsütomegaloviirusinfektsioon, toksoplasmoos). Kui kindlustus puudub, saad soovi korral tõendi Eesti Haigekassa kindlustuse taotlemiseks.
-
Raseduse 11.-12. nädal
Kas ämmaemand või õde võtab Sult rasedusega arvele võtmise analüüsid, mida on parem anda tühja kõhuga hommikupoolsetel aegadel kella 8.00-11.30 vahel. Väga oluline on, et Sa ei unustaks kaasa võtmast hommikust uriinianalüüsi.
Sama vastuvõtu käigus mõõdetakse Sinu kehakaalu ja arteriaalset vererõhku ning võetakse OSCAR-testi teostamiseks põhjalik rasedusanamnees. Kui Sul eelnevalt kõrgvererõhku pole diagnoositud, kuid vastuvõtu käigus korduvalt mõõdetud vererõhu väärtused ületavad normi, siis objektiivse vererõhuväärtuse saamiseks teostatakse Sinu nõusolekul 24- tunnine kodune vererõhumonitooring.
Vajadusel nõustatakse Sind raseduse esimese poole vaevuste osas (väsimus, iiveldus, kõhukinnisus) ning kui Sa oled reesusnegatiivne, pakutakse Sinu lapse isale reesuskuuluvuse määramist tema veeniverest.
-
Raseduse 12.-13. nädal
Naistearst koos õega teostavad põhjaliku OSCAR-testi uuringu, mille käigus hinnatakse lapse kromosoomihaiguste ja Sinu preeklampsia-, kasvupeetuse ja enneaegse sünnituse riski ning kontrollitakse lapse varajast arengut, et avastada võimalikke kõrvalekaldeid, mis saab selles raseduse järgus hinnata. Pärast OSCAR-testi tegemist selgitab naistearst Sulle detailselt uuringutulemuste tähendust Sinu raseduse kulule ning koostab Sulle individuaalse raseduse juhtimise plaani (raseduse jälgimise plaan, võimalikud raseduse riskid, kroonilised haigused ja igapäevaste ravimite võtmise jätkamine, eriarsti konsultatsioonile suunamine).
OSCAR-testi uuringu järgselt võtab ämmaemand Sind Loote Ultrahelikeskusesse rasedusega arvele. Vastuvõtu käigus nõustatakse Sind teostatud analüüside tulemuste osas, täidetakse rasedakaart, kuhu fikseeritaase Sinu oletatav sünnituse tähtaeg ning rasedus-ja sünnituspuhkusele jäämine.
Ämmaemand hindab Sinu riski veenitromboosi ja/või rasedusaegse diabeedi tekkeks. Gestatsioonidiabeedi riskigruppi kuuluvatele naistele lepitakse kokku glükoositolerantsustesti teostamise aeg javeenitromboosi riskigruppi kuuluvatele naistele õpetab Käthlin nahaaluse süstimise tehnikat ning arst väljastab Sulle madalmolekulaarse hepariini digiretsepti.
Ämmaemand arutab Sinuga gripivaktsiini teostamise vajadust. Oktoobrist kuni märtsi kuuni on Eestis gripi-hooaeg. Lapseootel naised põevad haigestumise korral grippi raskemalt ja neil esineb kopsupõletikku sagedamini kui mitte rasedatel. Sinu nõusolekul vaktsineerib ämmaemand Sind gripi vastu ning täidab ja väljastab Sulle vaktsineerimispassi.
Vastuvõtu käigus tunneb ämmaemand huvi Sinu töö iseloomu (vajadusel kergemale tööle üleviimine), eluviiside, kahjulike harjumuste vastu. Ämmaemand selgitab Sulle Sinu füsioloogilisi muutusi raseduse ajal ning annab soovitusi vee joomise, toidulisandite tarvitamise ja füüsilise aktiivsuse kohta. Ämmaemand annab Sulle ka oma visiitkaardi kontaktandmetega.
-
Raseduse 14.-16. nädal
Kui naistearst avastas OSCAR-testi käigus Sinu lapsel seljaajusonga- või südamehaiguste riski, teostab naistearst korduva ultraheliuuringu kahtlustatud patoloogiate välistamiseks. Ühe platsentaga kaksikute korral tehakse ultraheliuuring hindamaks kaksikute vahelise varajase transfusioonisündroomi olemasolu.
Kui Sa oled sünnitanud enneaegse lapse või kui Sul on eelmistee raseduste ajal diagnoositud emakakaela puudulikkus, teostatakse Sulle tupekaudne uuring emakakaela pikkuse ja enneaegse sünnituse riski hindamiseks. Kõrgenenud enneaegsuse riski korral arutatakse Sinuga profülaktilise progesteroonravi või emakakaela tugiõmbluse paneku vajadust.
Reesusnegatiivsetele lapseootel naistele, kelle lapse isa on reesuspositiivne või kelle laps on põdenud reesuskonflikti ja ema verre on jäänud reesuse vastased antikehad, pakutakse vereanalüüsi lapse reesuse hindamiseks. Reesuspositiivse lapsega emale tehakse individuaalne raseduse jälgimise plaan reesuskonflikti varaseks avastamiseks. Anti-D, ant-C, Kelli süsteemi antikehade olemasolul Sinu veres on oluline kontrollida antikehade võimalikku kasvu üks kord kuus.
-
Raseduse 20.-21. nädal
Ämmaemand teostab vastuvõtu käigus Sinu uriinianalüüsi, võtab vereanalüüsi hemoglobiini hindamiseks. Vastuvõtul mõõdetakse Sinu kehakaalu ja arteriaalse vererõhku.
Kui OSCAR-testi tulemus näitas kõrgenenud preeklampsiariski, võtab ämmaemand Sinu soovil vereanalüüsi ka platsenta kasvufaktori määramiseks, mida saab kasutada preeklampsia riski ümberhindamiseks.
Visiidi käigus tunneb ämmaemand huvi Sinu lapse liigutuste iseloomu kohta. Kui lapse liigutusi veel ei tunne ja Sa oled selle pärast mures on võimalik meie käest laenutada/soetada lootedopplerit. Ämmaemand õpetab Sind, kuidas lootedopplerit kasutada ning kuidas sellega Sinu lapse südametoone üles leida. Ämmaemand tutvustab Sulle ka erinevates sünnitusmajades olevaid perekoole ja füüsilise aktiivsuse vajadust raseduse ajal.
Olenevalt vere hemoglobiini tasemest hindab ämmaemand profülaktilise raua asendusravi vajadust.
Naistearst koos õega teosavad teise trimestri loote arengurikete ultraheliskriiningu, mille käigus hinnatakse põhjalikult Sinu lapse organsüsteemide arengut. Eriliselt pööratakse tähelepanu lapse aju- ja südamestruktuuride hindamisele. Riskirasedatele, kellel on suurenenud risk lapse kaasasündinud südameriketeks, teostatakse lisaks anatoomilisele skriiningule ka lapse südame ehhokardiograafia. Kui ultraheliuuringu käigus tekib kahtlus loote aju arengurikkele, teostatakse lisaks anatoomilisele skriiningule ka tupekaudne lapse aju neurosonograafia.
Kui Sul oli OSCAR-testis suurenenud preeklampsiarisk, teostatakse preeklampsia riski ümberhindamine madaladoosilise aspiriini profülaktilise ravi efektiivsuse hindamiseks ja raseduse juhtimise plaani koostamiseks.
Näidustuste olemasolul pakub naistearst Sulle tupekaudset ultraheliuuringut, et teostada emakakaela pikkuse mõõtmine ja enneaegse sünnituse riski hindamiseks. Lühikese emakakaela ja suurenenud enneaegse sünnituse riski olemasolul arutab naistearst Sinuga profülaktilise progesteroonravi vajadust.
-
Raseduse 24. nädal
Kui Sa kuulud kõrgenenud rasedusaegse diabeedi riskigruppi või kui Sul on raseduse ajal tekkinud liigne kaaluiive või uriini on tekkinud suhkur, siis teostab ämmaemand Sinu glükoosi koormustesti, et välistada rasedusaegse suhkruhaiguse esinemine. Selleks on vaja tulla Loote Ultrahelikeskusesse hommikusel ajal tühja kõhuga. Ämmaemand võtab Sult esmalt vereanalüüsi ja palub Sul juua glükoosilahust, mille järel vereanalüüsi korratakse 1 tunni ja 2 tunni möödudes. Kui glükoositolerantsustesti tulemusel tekib kahtlus, et Sul võiks olla gestatsioonidiabeet, siis suunab ämmaemand Sind diabeediõe vastuvõtule.
-
Raseduse 28. nädal
Ämmaemand teostab vastuvõtu käigus Sinu uriinianalüüsi, võtab vereanalüüsi raseduse teise poole analüüsideks. Kui Sa oled reesusnegatiivne ja lapse isa on reesuspositiivne ning me ei tea, kas Sinu laps on reesusnegatiivne või reesuspositiivne, tuleb korrata reesusantikehade hindamist Sinu veeniverest. Kui reesusantigeene Sinu veres ei esine, siis arutab ämmaemand Sinuga immuunprofülaktika vajalikkust reesuskonflikti ärahoidmiseks tulevaste raseduste ajal.
Lapseootel naised põevad neeruvaagna põletikku väga raskelt. Seetõttu, kui Sa kuulud kuseteede infektsiooni riskigruppi (krooniline neeruvaagna põletik, uriinis korduvad leukotsüüdid), siis on oluline kaasa võtta hommikune uriin, mida ämmaemand saaks saata laborisse infektsioonitekitajate suhtes uurimiseks.
Vastuvõtu käigus mõõdetakse Sinu kehakaalu ja arteriaalset vererõhku. Visiidi käigus tunneb ämmaemand huvi Sinu lapse liigutuste iseloomu kohta, tursete olemasolu kohta. Ämmaemand lepib kokku Sinuga rasedus ja sünnituspuhkusele minemise aja. Ämmaemand õpetab Sind kuidas ära tunda preeklampsia sümptomeid. Arutame Sinuga sünnituseks ettevalmistamise vajalikkust. Vajadusel nõustatakse Sind raseduse teise poole vaevuste osas (kõrvetised, jalakrambid, seljavalu, kõhukinnisus).
Ämmaemand arutab Sinuga läkaköha vastase vaktsineerimise teostamise vajadust. Läkaköha on äge hingamisteede nakkushaigus, mida iseloomustavad nädalaid ja isegi kuid kestvad köhahood. Läkaköha on eriti ohtlik imikutele, enamik surmajuhte on seotud alla kolme kuu vanuste imikute haigestumisega. Läkaköha on imikute äkksurma üheks põhjuseks. Uuringud on näidanud, et kõige suurem läkaköhavastase antikehade kandumine läbi platsenta lootele esineb raseduse viimasel neljal nädalal. Seetõttu soovitatakse rasedaid vaktsineerida difteeria, teetanuse ja läkaköha vaktsiiniga raseduse kolmandas trimestris. Sinu nõusolekul vaktsineerib ämmaemand Sind läkaköha vastu ning täidab ja väljastab Sulle vaktsineerimispassi.
Kui Sul tekib suur igatsus ja Sa soovid oma kõhubeebit näha, siis raseduse 28. nädalal on selleks parim aeg, et tulla 3D/4D ultraheliuuringule emotsionaalsel näidustusel. Selles raseduse suuruses on ta suuteline avama juba oma silmad ning tema nägu sarnaneb juba vastsündinu omaga. Selles raseduse suuruses on suurim võimalus, et lapse näo ja emakaseina vahele jääb piisavalt lootevett. See võimaldab ultraheliuuringul teha lapse näost 3D-kujutise. Enne ultraheliuuringule tulekut on soovitav kolme eelneva päeva jooksul juua rohkem vedelikku ja pool tundi enne ultraheliuuringut süüa/juua energiarikast toitu/vedelikku, mis suurendab tõenäosust, et Sinu laps on ultraheliuuringul ärkvel ja Sul õnnestub oma lapse nägu näha liikuva 4D-pildina.
-
Raseduse 32. nädal
Ämmaemand teostab vastuvõtu käigus Sinu uriinianalüüsi, võtab vereanalüüsi vere hemoglobiini hindamiseks. Madala hemoglobiini taseme korral nõustab ämmaemand Sind rauarikka dieedi osas või rasedusaegse kehvveresuse tekkel kirjutab välja raua asendusravi.
Vastuvõtu käigus mõõdetakse Sinu kehakaalu ja arteriaalset vererõhku. Visiidi käigus tunneb ämmaemand huvi Sinu lapse liigutuste iseloomu kohta, tursete olemasolu kohta, teeb loote südame kardiotokograafia (KTG) Sinu lapse heaoluseisundi ja emaka aktiivsuse hindamiseks.
Ämmaemand nõustab Sind KTG tulemuste suhtes, arutab Sinuga sünnituseks ettevalmistamise vajalikkust, soovitab Sul minna tutvuma sünnitusosakonnaga, kus Sa soovid sünnitada. Soovikorral annab ämmaemand Sulle soovitusi individuaalse ämmaemanda leidmiseks sünnitusele, aitab koostada Sul kirjalikku sünnitusplaani. Vajadusel nõustatakse Sind raseduse teise poole vaevuste osas.
Ämmaemand hindab teistkordselt Sinu riski veenitromboosi tekkeks. Veenitromboosi riskigruppi kuuluvatele naistele õpetab ämmaemand nahaaluse süstimise tehnikat ning arst väljastab Sulle madalmolekulaarse hepariini digiretsepti.
Pärast ämmaemanda vastuvõttu teostab naistearst koos õega ultraheliuuringu Sinu lapse kasvu ja heaoluseisundi hindamiseks. See ultraheliuuring annab võimaluse leida need lapsed, kes pole üsasiseselt saavutanud oma kasvupotentsiaali ja vajavad edaspidi sagedamat jälgimist ning vajadusel sünnituse varasemat esilekutsumist. See ultraheliuuring on esmajoones oluline nendele naistele, kes kuuluvad lapse kasvupeetuse riskigruppi.
Kui Sul on diagnoositud lapse kasvupeetus ja tema seisund vajab sünnituse enneaegset esilekutsumist teostab naistearst ultrahelipõhise loote kopsude küpsuse hindamise uuringu spetsiaalse quantusFLM programmi abil. Kui Sinu lapse kopsud on veel ebaküpsed ja sisaldavad veel liiga vähe surfaktanti (pindaktiivne aine, mis aitab alveoolidel avatuna püsida), valmistatakse Sinu lapse kopsud ette betametasooni süstidega, mida tehakse Sinule lihasesiseste süstidena. Kui lapse kopsude küpsus on saavutatud suunatakse Sind sünnituse esilekutsumiseks sünnitusmajja.
Enneaegse sünnituse ohu korral, kui ämmaemanda poolt teostatud KTG tuvastab Sul ebaregulaarsed emakakontraktsioonid, teostab naistearst tupekaudse läbivaatuse koos emakakaela PartoSure-testiga, eristamaks ebatuhusid tõeliselt käivitunud sünnitustegevusest. Sünnitegevuse käivitumisel suunatakse Sind sünnitusmajja.
Kolmekümne teise nädala ultraheliuuringu ajal on võimalik hinnata ka hilise preeklampsia riski. Kõrge preeklampsiariski olemasolul koostab naistearst Sinu ja lapse individuaalse jälgimiskava preeklampsia õigeaegseks avastamiseks. Kõrge vererõhu tekkel diagnoos täpsustatakse ja alustatakse õigeaegselt kõrgvererõhuvastast ravi Sinu ja Sinu lapse sagedama jälgimisega. Sulle õpetatakse kodust vererõhu monitooringut ja preeklampsia sümptomite õigeaegset äratundmist.
-
Raseduse 36. nädal
Ämmaemand teostab vastuvõtu käigus Sinu uriinianalüüsi, võtab vereanalüüsi vere hemoglobiini hindamiseks. Vastuvõtul mõõdetakse Sinu kehakaalu ja arteriaalset vererõhku. Visiidi käigus tunneb ämmaemand huvi Sinu lapse liigutuste iseloomu kohta, tursete olemasolu kohta, teeb KTG Sinu lapse heaoluseisundi ja emaka aktiivsuse hindamiseks.
Lapseootel ema suguteedes võib esineda Beeta hemolüütilse streptokokk (GBS). Sünnitusjärgselt seostatakse seda mikroobi emakapõletiku või vastsündinul ajukelmepõletiku või sepsise tekitajana. Sünnitajatele, kes on GBS kandjad, saab sünnitustegevuse algamisel teostada sünnitusmajas profülaktilist antibiootilist ravi, mis hoiab ära eespool kirjeldatud tüsistused. Ämmaemandaga saab arutada sünnieelselt GBS-i võtmise vajalikkusest.
Ämmaemand õpetab ära tundma sünnituse algust ning seda, kuidas käituda kodustes tingimustes, kui lootevesi peaks enneaegselt puhkema. Samuti annab ämmaemand nõu, millal minna sünnitusmajja ja mida haiglasse kaasa võtta.
Pärast ämmaemanda vastuvõttu teostab naistearst koos õega ultraheliuuringu Sinu lapse kasvu ja asendi hindamiseks. See ultraheliuuring annab võimaluse üles leida need lapsed, kes pole üsasiseselt saavutanud oma kasvupotentsiaali, ja need, kes paiknevad emaüsas tuharseisus. Tuharseisus loote korral pakutakse emadele loote välist pööret, mida teostatakse haiglas, kus naine soovib sünnitada. Pooltel juhtudel õnnestub laps keerata peaseisu, mis annab võimaluse emal laps ise sünnitada. Sinu nõusolekul võtab naistearst häbememokkade vahelt GBS analüüsi.
Kui on kahtlus, et Sul on enneaegselt puhkenud looteveed, teostab naistearst tupest Actim PROM-testi lootevee olemasolu hindamiseks. Puhkenud lootevete korral suunatakse Sind sünnitusmajja.
36. rasedusnädalal pakutakse kõigile naistele hilise preeklampsia riski hindamist. Naistearst koostab Sulle ka sünnituse juhtimise esialgse plaani. Plaanilise keisrilõikuse vajaduse korral annab ta Sulle saatekirja sünnitusmajja.
-
Raseduse 38. nädal
Ämmaemand teostab vastuvõtu käigus Sinu uriinianalüüsi ja võtab vereanalüüsi vere hemoglobiini hindamiseks. Vastuvõtul mõõdetakse Sinu kehakaalu ja arteriaalset vererõhku. Visiidi käigus tunneb Käthlin huvi Sinu lapse liigutuste iseloomu kohta, tursete olemasolu kohta, teeb KTG Sinu lapse heaoluseisundi ja emaka aktiivsuse hindamiseks.
Ämmaemand nõustab Sind vastsündinu sünnijärgse kohanemise, imetamise ja hooldamise suhtes ning arutab Sinuga, kas parem oleks jätkata pärast sünnitust vastsündinu jälgimist perearsti või lastearsti juures.
-
Raseduse 40. nädal
Ämmaemand teostab vastuvõtu käigus Sinu uriinianalüüsi, võtab vereanalüüsi vere hemoglobiini hindamiseks. Vastuvõtu käigus mõõdetakse Sinu kehakaalu ja arteriaalset vererõhku. Visiidi käigus tunneb ämmaemand huvi Sinu lapse liigutuste iseloomu kohta, tursete olemasolu kohta,teeb KTG Sinu lapse heaoluseisundi ja emaka aktiivsuse hindamiseks. Ämmaemand nõustab Sind sünnitusjärgse perioodi suhtes ning annab Sulle nõu, millal tulla naistearsti juurde sünnitusjärgsesse kontrolli.Ämmaemand annab Sulle tuge, kui Sul tekib imetamisega probleeme ning Sa oled alati oodatud tema vastuvõtule.
-
Raseduse 41. nädal
Ämmaemand teostab vastuvõtu käigus Sinu uriinianalüüsi, võtab vereanalüüsi vere hemoglobiini hindamiseks. Vastuvõtu käigus mõõdetakse Sinu kehakaalu ja arteriaalset vererõhku. Visiidi käigus tunneb ämmaemand huvi Sinu lapse liigutuste iseloomu kohta, tursete olemasolu kohta, teeb KTG Sinu lapse heaoluseisundi ja emaka aktiivsuse hindamiseks.
Pärast ämmaemanda vastuvõttu hindab naistearst tupekaudse ultraheliuuringu ja läbikatsumise teel emakakaela pikkust ja selle küpsust ning iseenesliku sünnituse võimalikkust. Ebaküpse emakakaela korral, alustab naistearst Sinu nõusolekul emakakaela ettevalmistamist tupekaudse progesteroongeeliga.
Kui esineb kõrvalekaldeid normaalsest raseduse kulust, näiteks pole rasedusaegsed analüüsid korras, on tegemist riskirasedusega, või kui Sa põed mõnda sisehaigust, siis sõltub raseduse jälgimise intervall ja uuringute plaan konkreetsest haigusjuhust.
Dikoriaalseid (kahe platsentaga) kaksikuid jälgib naistearst koos ämmaemandaga 4-nädalase intervalliga, monokoriaalseid kaksikuid 2-nädalase intervalliga.
Kasvupeetusega looteid on aga vaja jälgida kas kahe- või ühenädalase intervalliga olenevalt lapse heaoluseisundist. Koostöös oma eriala parimate spetsialistidega, suunatakse vajadusel Sind edasisteks uuringuteks ja raviks III etapi haiglasse.
Loote Ultrahelikeskuses arvelolevatele naistele on pärast rasedusega arvele võtmist kõik ultraheliuuringud 10% odavamad.
Kui Sa oled sünnitanud, siis palun kirjuta meie ämmaemandale ammaemand@ultraheli.ee, kuidas sünnitus kulges, kui palju Sinu laps sünnitusel kaalus ja mis Apgari hinde ta sai.
Kaheksa nädalat pärast sünnitust soovitame Sul tulla sünnitusjärgseks kontrolliks dr Marek Šoisi vastuvõtule. Kui Sinu sünnitus lõppes keisrilõikusega või esines raseduse ajal rasedusdiabeet, raskekujuline kehvveresus, rasedusaegne kõrgvererõhutõbi või preeklampsia, on Sul soovituslik tulla sünnitusjärgsesse kontrolli varem.
Loe lisaks: