E-R 08.00 - 12.00 ja 13.00 - 17.00
0
et en ru

Loote heaoluseisundi hinnang

 

Sünnieelse jälgimise eesmärk on üles leida riskigruppi kuuluvad rasedad. See võimaldab õigel ajal günekoloogil või ämmaemandal raseduse kulgu sekkuda ning sellega vähendada ema ja loote haigestumist ja surma.

 

Tänapäeval on üheks oluliseks rasedusaegse skriiningu meetodiks ultraheli, mis võimaldab hinnata loote organstruktuure. Lisavõimalusi pakub emaka ja loote doppleruuring, mis võimaldab hinnata ka platsenta verevarustust ja loote heaoluseisundit.

Kõige sagedamini uuritakse verevoolu loote nabaväädi arteris, aju keskarteris, venoosses juhas ning emakaarterites. Veresoonte verevoolude hindamine annab günekoloogile või ämmaemandale lisainfot loote seisundi kohta ning aitab sünnitust vastavalt sellele paremini ajastada. Lisaks sellele aitab doppleruuring leida neid tulevasi emasid, kellel on suurenenud risk preeklampsia või loote kasvupeetuse väljakujunemiseks.

 

Emakaarterite doppleruuring

 

Emakaarterite doppleruuringuga raseduse 11 – 14. nädalal on võimalik avastada varakult platsenta arenguhäireid ja tänu sellele õigeaegselt leida üles need kõrge riski grupi rasedad, kellel on suurenenud risk preeklampsia ja loote kasvupeetuse tekkeks. Rasedustüsistuste riski paremaks hindamiseks kombineeritakse emakaarterite doppleruuringut ema verest määratavate biomarkeritega: PAPP-A ( ingl pregnancy-associated plasma proteiin –A ) ja PlGF (ingl placental growth factor ). Antud meetodiga 10% valepositiivsuse määra juures leitakse üles 96% rasedaid, kellel areneb varajane preeklampsia enne 34. rasedusnädalat ja 55% rasedaid, kellel areneb varajane loote kasvupeetus enne 37. rasedusnädalat. Vähem on tundlik antud meetod hilise preeklampsia ja hilise loote kasvupeetuse varajaseks avastamiseks. Kuid oluline on mainida, et just varajase haiguse äratundmine ja õigeaegne profülaktilise ravi alustamine vähendab loote ja ema haigestumist ja parandab raseduse tulemit. Profülaktiline ravi alustamine I trimestril hoiab ära 82% raske varajase preeklampsia ja 54% varajase kasvupeetuse. Kui ravi alustada hiljem teises trimestris, kui platsenta verevarustus on juba välja arenenud, profülaktiline ravi enam ei toimi. Emaka doppler – uuring 18.-20. nädalal loote anatoomia ajal aitab hinnata profülaktilise ravi toimet. Kui patoloogilised verevoolud emakaarterites püsivad, on soovitav loote kasvu ja heaoluseisundit hinnata raseduse 28. nädalal.

 

Loote nabaväädi arteri, ajuarterite  ja venoosse juha  doppleruuring

 

Nabaväädi arteri, ajuarterite  ja venoosse juha  doppleruuringut  teostatakse alates raseduse 24. rasedusnädalalast loote heaoluseisundi hindamiseks.

 

Nabaväädi arter.
Nabaväädis on kolm veresoont, kaks arterit ja üks veen. Nabaväädi veeni kaudu varustatakse loodet hapnikurikka verega ning arterite kaudu viiakse organismist välja ainevahetuse jääkained. Nabaväädi arteri doppleruuringu abil hinnatakse platsenta reservi – kuidas loode saab platsentast kätte toiteaineid ja hapnikku.

 

 

 

 

 

 Aju keskarter.
Aju keskarterid on aju põhituumi varustava Willisi ringi põhiharud, neid läbib ca 80% kogu aju verevarustusest.   Aju keskarteri doppler-uuring näitab,  kas loote kasvupeetuse korral on käivitunud lootes kompensatoorne verevoolu ümberjaotamise mehhanism ning kas loode saab hakkama  hapnikuga vähese varustatuse tingimustes.

 

 

 

 

  

Venoosne juha.

Venoosne juha on maksasisene veresoon, mis ühendab lootel nabaväädi veeni alumise õõnesveeniga ja suunab hapnikurikka vere maksast mööda otse loote südamesse ja ajju. Antud veresoon sulgub peale lapse sündi, kui laps alustab hingamist ja käivitub üsaväline vereringe. Venoosse juha doppleruuring näitab, kuidas loode tunneb ennast uuringu momendil. Antud veresoones tekkinud patoloogiliste muutuste korral peab kiirelt tegutsema. Selleks, et päästa lapse elu, on vaja kiirelt laps tuua ilmavalgele.

 

 

Loote Ultrahelikeskuses on võimalik:

 

 1. Avastada varakult 11. - 14. rasedusnädalal riskigruppi kuuluvad naised, kellel esineb suurenenud risk varajase preeklampsia tekkeks ja alakaalulise lapse sünnitamiseks. See annab võimaluse õigeaegse profülaktilise ravi alustamiseks, mis hoiab ära preeklampsia ja loote üsasisese kasvupeetuse tekke.

 2. Raseduse 19. - 20. rasedusnädalal avastada varajase preeklampsia ja loote üsasisese kasvupeetuse riskigruppi kuuluvad naised. Antud ultraheliuuringu alusel koostatakse antud riskigrupi naistele individuaalne raseduse jälgimise plaan, mis annab võimaluse preeklampsiat ja üsasisest loote kasvupeetust õigeaegselt avastada ja vastavalt sellele lapse sündi ajastada. Varasemas rasedusjärgus diagnoositud kasvupeetusega loodete puhul on sünnituse ajastamisel väga oluline hinnata ka enneaegsusest tingitud riskifaktoreid. Enne 26. rasedusnädalat  ning kaaluga 600 g on kasvupeetusega lootel sünni puhul ellujäämisvõimalus alla 50%. Kuni 28. rasedusnädalani tõuseb ellujäämise võimalus 2% iga üsasiseseselt  oldud päeva kohta. Peale 34. rasedusnädalat on enamus looteid võimelised juba iseseisvalt hingama ja enneaegsusest tulenevad riskid madalamad.

 3. Raseduse 32. - 34. rasedusnädalal  avastada hilise preeklampsia riskigrupi naised ja juba väljakujunenud üsasisene loote kasvupeetus. See annab võimaluse preeklampsiat õigeaegselt avastada ja väljakujunenud üsasisese kasvupeetuse korral vastavalt sellele lapse sündi ajastada.

 

 

Emakaarterite- ja loote doppleruuring. Voluson E8 BT12. Dr. Marek Šois

 

Sulge

Loading ...