E-R 08.00 - 12.00 ja 13.00 - 17.00
0
et en ru

Loote kasvupeetuse sõeluuring

 

Üks olulisemaid rasedusaegseid komplikatsioone on sünnitus enne 32. rasedusnädalat. Enamus lapsi kes sünnivad enne 24. rasedusnädalat surevad ja enamus, kes sünnivad peale 32. rasedusnädalat jäävad ellu.

 

Üheks enneaegsuse põhjuseks on loote üsasisene kasvupeetus, kus häirunud paltsenta verevartustuse tõttu ei saavuta looted oma kasvupotentsiaali ja täiskantud raseduse korral nende sünnikaaluks oleks alla 2500 g.

Esinemissagedus 5% sündinud lastest. Loote üsasisene kasvupeetus on suureks väljakutseks rasedust jälgivale günekoloogile, kuna nii mõnigi kord tuleb sünnitus varem esile kutsuda päästmaks toitainete ja hapnikuvaeguses vaevleva lapse elu.

 

OSCAR test tunneb ära antud riskigrupi naised, kellel võib areneda loote üsasisene kasvupeetus enne 37. nädalat 55,5% täpsusega. Vähem tundlik on test hilise kasvupeetuse, mis tekib peale 37. nädalal, äratundmisega. See on 44,3 %. Kuid on oluline mõista, et just varajane kasvupeetus on suureks ohuks ema ja lapse elu ja tervisele.

 

Uuringud on näidanud, et enne 16. rasedusnädalat aspiriin madalates doosides soodustades areneva platsenta verevarustust vähendab 59 %.-l juhtudel loote kasvupeetuse teket, mille tõttu on vajalik enneaegne sünnitus enne 37. rasedusnädalat.  Seetõttu on soovitatud kõrgenenud riskiga rasedatel tarvitada aspiriini 150 milligrammi üks kord  päevas sisse võetuna õhtuti kuni 34. rasedusnädalani. ( S. ROBERGE, K. H. NICOLAIDES, S. DEMERS, P. VILLA and E. BUJOLD. Prevention of perinatal death and adverse perinatal outcome using low-dose aspirin: a meta-analysis. Ultrasound Obstet Gynecol 2013; 41: 491–499 ).

 

20. rasedusnädalal on soovitav emakaarterite doppleruuring ja 28. rasedusnädalal loote kaalu mõõtmine profülaktilise aspiriinravi effektiivsuse hindamiseks. 

 

Loe lisaks:

 

 

Tutvun hinnakirjaga

Sulge

Loading ...