Loote Ultrahelikeskus pakub Zika- viiruse ohupiirkonnas viibinud rasedatele Zika-viirusnakkuse laboratoorset diagnostikat ning loote aju detailset ultraheli uuringut.
Zika- viirus, mida on seostatud Brasiilias sündinud laste ebatavaliselt väikeste peade ja sünnidefektidega, levib plahvatuslikult ning Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) otsustas 1.veebruaril 2016 kuulutada välja ülemaailmse hädaolukorra.
Zika-viirusnakkus on levinud Aafrikas, Kagu-Aasias ja Okeaanias. Alates aprillist 2014 on täheldatud Zika-viirusnakkuse levikut Kesk- ja Lõuna-Ameerikas. Terviseameti info kohaselt sissetoodud haigusjuhte on esinenud Euroopas, Kanadas, Ameerika Ühendriikides, Jaapanis, Austraalias jm. Momendil on Zika- viirust registreeritud 30 riigis.
Enne 2015. aastat registreeriti Brasiilias mikrotsefaalia (pisipealisus) juhtumeid aastas alla 200. 2015 aastal aga suurenes see number olulisel määral ulatudes ligi 4000 juhuni. Seni on spetsialistid veel väga ettevaatlikud, seostamaks pisipealisust Zika- viirusega, kuna seda arenguhäiret võivad põhjustada ka teised tegurid. Pisipealisuse 20-kordne esinemissageduse tõus on aga tekitanud muret peamiselt lapseootel naiste hulgas.
Võimalik seos Zika-viirusnakkuse toime rasedusele ja loote pisipealisuse tekkimise vahel on uurimisel, kuid täiendavate andmete saamiseni soovitab WHO ja ECDC rasedatele või rasedust planeerivatele naistele mitte külastada Zika-viirusnakkuse riskipiirkondi.
Viirusekandjad on Aedes sääsed, mis on levinud troopilistes maades, kuid ka Euroopa Liidu lõunaosas, eelkõige Vahemere ääres.
Haiguse peiteperiood peale nakatumist võib olla kuni 12 päeva. Nakkusallikas on haigusnähtude või haigusnähtudeta vormis Zika-nakkust põdev inimene. Ligi 80% haigestunutel puuduvad välised haigustunnused. Sääsk saab viiruse nakatunud inimese vere imemisel perioodil, mil viirus on veel nakatanu veres. Zika- viirused esinevad nakatunud inimese veres vähemalt esimese haigusnädala jooksul. Sellel perioodil on võimalik viirust nakatanu verest laboratoorselt RNA määramisel RT-PCR meetodil (reverse transcription-polymerase chain reaction) diagnoosida. Hiljem esimese haigusnädala lõpuks, tekivad inimese verre Zika- viiruse vastased IgM antikehad, mis on võimalik veeniverest laboratoorselt immunoloogiliste meetoditega leitavad.
Kuna Zika-viiruse vastast vaktsiini ei ole, tuleb riskipiirkondades viibimisel nakatumise ohu vähendamiseks hoiduda sääsehammustustest, riietuda pikkade varrukatega rõivastesse ning kasutada sääsetõrjevahendeid. Päikesekreemi kasutamisel tuleb selle peale panna ka sääsetõrjevahendit. Seda viirust levitavad sääsed on kõige aktiivsemad ennelõunasel ajal ning enne loojangut. Magama minnes tuleks putukavõrke kasutada.
Kuna Zika- viirus võib püsida mehe seemnevedelikus kuni 28 päeva ja on seetõttu ka sugulisel teel leviv, peaksid mehed Zika- viirusnakkuse riskipiirkondadest saabumisel kasutama intiimvahekorras kondoomi vähemalt 28 päeva.
Zika –viirusnakkuse haigusnähud esinevad ühel nakatunul viiest. Tüüpiliselt on nendeks nähtudeks:
- kiire palaviku teke 37-38 °C
- peavalu
- mittemädane silma sidekesta põletik
- näolt kehale leviv nahapinnast kõrgem nahalööve
- lihas- ja liigesvalu ning liigesturse
Haiguse kulg on tavaliselt kerge ja umbes nädalaga iseparanev, kuid haigusjärgselt võib välja kujuneda jõuetusseisund. Zika- viirus võib põhjustada raseda nakatumisel lootel pisipealisust ja aju struktuurseid muutusi. Pole tõendeid selle kohta, et rasedad haigestuksid Zika- viirusesse kergemalt ,või, et rasedatel oleksid haigussümptomid raskemad kui mitte- rasedatel.
Pisipealisus on sünnidefekt mil pea ümbermõõt on, arvestades loote sugu ja raseduse kestvust, oluliselt väikesem. Pisipealisusega loodetel on sageli ka väiksem aju ning aju struktuuride arengus võivad esineda kõrvalekaldeid.
Loote Ultrahelikeskus pakub koostöös Synlab laboriga lapseootel naistele, kes on viibinud Zika- viiruse ohupiirkonnas Zika- viiruse laboratoorset diagnostikat ja loote aju detailset ultrahelidiagnostikat vastavalt Haiguste Ennetamise ja Tõrje Keskuse (SDC) juhistele.
- Zika- viiruse ja antikehade laboratoorne diagnostika
Proovimaterjaliks võetakse naise vereanalüüs. Raseda vereseerumist määratakse Zika viiruse olemasolu hindamiseks PCR analüüs ja Zika viiruse poolt organismis vastusreaktsioonina moodustatud spetsiifiliste antikehade IgM+IgG analüüs. PCR analüüsi soovitatakse teha esimese haigusnädala jooksul, antikehad ilmuvad tavaliselt esimese haigusnädala lõpuks.
Vastuse saab 7 päeva möödudes peale vereseerumi andmist ja analüüsi andmiseks ei pea eelnevalt olema söömata-joomata.
- Zika viiruse IgM+IgG, hind: 100 EUR
- Zika viiruse PCR, hind: 210 EUR
- Zika- viiruse ultrahelidiagnostika
Loodetel, kes nakatuvad esimesel trimestril esinevad raskemad ajukahjustused kui neil, kes nakatuvad kolmandal trimestril. Vaatamata sellele, et Zika- viirus kahjustab eeskätt ajukude, tulevad loote ajukahjustused ultrahelis nähtavale alles teise trimestri lõpus või kolmanda trimestri alguses. Loote aju detailset ultraheliuuringut võib teha alates 20. rasedusnädalast, kuid parim aeg selleks oleks alates 28. rasedusnädalast, kus loote Zika- viiruse puhused ajukahjustused tulevad paremini nähtavale. Mõõtes loote pea ümbermõõtu on võimalik diagnoosida raskekujulist pisipealisust, kui loote pea on väiksem kui 3 standard deviatsiooni antud raseduse suuruses olevast keskmisest pea ümbermõõdust. Sageli on vaja loote pea kasvu hinnata dünaamiliselt järjestikuste ultraheliuuringute abil. Selles raseduse suuruses loote pea ümbermõõt suureneb kahe nädalase jälgimisperioodi jooksul keskmiselt 20 mm. Antud raseduse suuruses on hinnatavad ka teised Zika- viiruse poolt põhjustatavad ajukahjustused nagu ajukoe atroofia, laienenud ajuvatsakesed, ajukoesisesed lubikolded, mõhnkeha-, väikeaju-, ajutüve patoloogia jms. Samas on oluline teada, et mitte alati pole sünnieelsel ultraheliuuringul loote ajukahjustused leitavad ja mitte alati sünnieelselt diagnoositud loote pisipealisus ei kinnitu sünnijärgsetel uuringutel.
- Loote neurosonograafia hind : 100 EUR