Loote Ultrahelikeskuse koduleheküljel valmis preeklampsia riskikalkulaator
WHO (Maailma tervishoiuorganisatsioon) ja FIGO (Rahvusvaheline günekoloogide ja sünnitusabiarstide föderatsioon) soovitavad raseduseaegset preeklampsia riski hindamist.
Kas preeklampsia on oluline haigus ka Eestis?
Jah, preeklampsia kui oluline emade- ja vastsündinute haigestumise ja surma põhjustaja on oluline ka Eestis. Preeklampsia esineb Eestis igal aastal ligi 300 lapseootel naisel. Ligikaudselt 75 naisel tekib antud raske haigus juba enne 34 rasedusnädalat, mistõttu lapsed peavad sünnitama väga enneaegsena ja sageli pole nad veel küpsed iseseisvalt, ilma meditsiinilise abita, üsaväliselt hakkama saama.
Missugused on võimalused preeklampsia riski hindamiseks?
Kombineeritud preeklampsia riski hindamine.
Täpseim võimalus preeklampsia riski hindamiseks on kombineeritud preeklampsia riski hindamine (naise vanus, pikkus, kaal, rass, suitsetamine, keskmine arteriaalne vererõhk, vereseerumis määratav platsenta kasvufaktor, ultraheli uuringul mõõdetav verevoolu pulsatiilsusindeks emakaarterites). Kombineeritud preeklampsia hindamine OSCAR testi raames 11-14 rasedusnädalal võimaldab ennustada 76% enne 37. rasedusnädalat tekkiva preeklampsia juhtudest.
Meditsiinilise-ja sünnitusabialase anamneesi alusel riski hindamine.
Kahjuks hetkel pole Eestis mitte kõikidel rasedatel võimalus saada kasu kombineeritud preeklampsia riski hindamisest. Seetõttu on välja töötatud preeklampsia riski hindamine meditsiinilise-ja sünnitusabialase anamneesi alusel. Anamneesi alusel on võimalik ennustada 39% enne 37. rasedusnädalat tekkiva preeklampsia juhtudest.
Miks preeklampsia riski teadmine raseduse ajal on oluline?
Kõrgenenud preeklampsia riskiga naistel aitab aspiriini tarvitamine hoida ära preeklampsia teket. Profülaktiline ravi aspiriiniga enne 37. nädalat, enne 34. nädalat ja enne 32. rasedusnädalat tekkiva preeklampsia tekke tõenäosust 62%, 82% ja 89%.
Kõrgenenud preeklampsia riski korral on soovitatav aspiriini tarvitamine 150 mg üks kord päevas õhtul enne magamaminekut. Aspiriini tarvitamist tuleb alustada mitte varem kui 12. rasedusnädala täitumisel ja mitte hiljem kui 16. rasedusnädala täitumisel, mida jätkatakse kuni raseduse 36. nädalani (36 nädalat + 0 päeva).
Loote Ultrahelikeskus valmistas koostöös BestIt programmeerijatega spetsiaalse preeklampsia riskikalkulaatori, mille abil on võimalik hinnata meditsiinilise- ja sünnitusabialase anamneesia alusel kas kuulutakse kõrgesse või madalasse preeklampsia riskigruppi.
Kui riskikalkulaator näitab esimesel trimestril kõrgenenud riski preeklampsiaks, siis on soovitav alustada õigeaegselt aspiriini profülaktikat. Alternatiivse võimalusena võib tulla kombineeritud preeklampsia riski hindamiseks ka Loote Ultrahelikeskusesse. Pooltel naistel, kes anamneesi alusel kuuluvad preeklampsia kõrgesse riskigruppi väheneb kombineeritud preeklampsia riski kalkuleerimise järgselt preeklampsia risk väärtuseni, mille puhul aspiriiniprofülaktikat pole vaja teostada. Veelgi enam, kuna Loote Ultrahelikeskuses on võimalik preeklampsia riski ümber hinnata ka hilisemas raseduse perioodis, on võimalik tõeliselt kõrgenenud preeklampsia riskiga patsientidel ja neid juhendavatel ämmaemandatel/ günekoloogidel saada täiendavat informatsiooni raseduse juhtimise planeerimisel.
Loote Ultrahelikeskus pakub preeklampsia riski hindamist kõigis kolmes raseduse trimestris (11-14 rasedusnädalal; 19-25 rasedusnädalal ja 34-36 rasedusnädalal).
Preeklampsia riskikalkulaatoriga saate tutvuda lähemalt siit