Loote Ultrahelikeskuses leevenduvad piirangud
Alates 19. märtsist kuni tänaseni kestis Loote Ultrahelikeskuses seoses koroonaviiruse pandeemiaga eriolukord. Selle aja jooksul teostasime OSCAR testi 333 lapseootel emale, tuvastamaks emaüsas olevate loodete raskeid, eluks sobimatuid arengurikkeid ning kromosoomihaiguste ja raseduskomplikatsioonide riske. 5 lootel avastasime raske arengurikke või ravimatu kromosoomihaiguse.
18. mail alustavad suured kliinikud uuesti OSCAR testide teostamist ja rasedate vastuvõttu alates 6.-9. rasedusnädalast.
Seoses plaanipärase ravitöö taastumisega haiglates alustab Loote Ultrahelikeskus taas lisaks OSCAR testidele ja loote arengurikete skriiningutele patsientide registreerimist ka günekoloogilistele vastuvõttudele, 3D ultraheliuuringutele ja 3. trimestri loote kasvu ja heaoluseisundi hindamisele. Samuti alustame uuesti lapseootel naiste rasedusega arvele võtmist.
Koroonaviiruse kõrghetk on küll möödas, kuid jätkuvalt on Loote Ultrahelikeskuses kasutusel vajalikud meetmed, et kaitsta patsiente ja personali nakatumise eest.
Mõned näpunäited, mida peab uuel nädalal rasedana visiidile tulles teadma:
- Loote Ultrahelikeskusesse tulles desinfitseerib patsient oma käed.
- Ooteruumi sisenemisel paneb patsient näo ette kirurgilise maski.
- Administraator mõõdab iga patsiendi kehatemperatuuri.
- Patsiendil tuleb täita tervisedeklaratsioon, kus täpsustatakse, kas on olnud kokkupuuteid COVID-19 viirusesse nakatunu või hiljuti välisriigist saabunutega.
- Loote Ultrahelikeskuses teostab günekoloog ultraheliuuringu kaitsekindaid kasutades ja iga patsiendi jaoks on kasutusel ühekordne paberist aluslina.
- Iga tööpäeva lõpus puhastatakse põrandad ja tööpinnad spetsiaalsete desinfitseerivate vahenditega.
- Vastuvõtud on organiseeritud ajaliselt sellise intervalliga, et ooteruumis ei viibiks korraga rohkem kui kaks patsienti.
- Ooteruumis saavad patsiendid istuda teineteisest vähemalt 2 m kaugusel.
Kahjuks ei ole jätkuvalt lubatud Loote Ultrahelikeskusesse visiidile tulla koos tugiisikuga.
Samas ei soovi me jätta isasid ja tugiisikuid kõhubeebi ultraheliuuringust eemale, vaid püüame võimaluste piires leida erinevaid lahendusi. Selleks võivad olla:
- Loote Ultraheliuuringu Skype-ülekanne;
- ultraheliuuringu salvestus koos heliga DVD-l või mälupulgal;
- värvilise ultrahelipildi väljatrükk lootest;
- lootepiltide saatmine nutiseadmesse Loote Ultrahelikeskuse pilve vahendusel;
- naistele, kes soovivad ultraheliuuringut salvestada oma mobiiltelefoniga, saame pakkuda statiivi kasutust.
Suur tänu kõigile naistele ja nende peredele, kes on eriolukorrast tulenevatest piirangutest vapralt kinni pidanud ja nendesse mõistvalt suhtunud. Teame, et see ei ole olnud kerge.
Suur tänu teile selle eest.
Dr Marek Šois