E-R 08.00 - 12.00 ja 13.00 - 17.00
0
et en ru

Beebipidu lapse soo avaldamiseks – millal ja kuidas korraldada?

20.01.2022

Lapse soo teadasaamine on üks raseduse vahvamaid verstaposte. Nii polegi imestada, et USAst alguse saanud komme seda peoga tähistada on ka Eestis vaikselt kanda kinnitanud. Loe lähemalt, kuidas Loote Ultrahelikeskus saab Sulle selleks abiks olla.

 

Soo teadasaamise pidu (gender reveal party) on suhteliselt uus traditsioon. See sai alguse 21. sajandi esimese kümnendi lõpus, mil ultraheliuuringud muutusid järjest täpsemaks ning levima hakkasid ka sünnieelsed kromosoomitestid, mis lapse soo suhtes enam kahtlust ei jätnud.

 

Vahel korraldavad soo teatamise peo tulevased lapsevanemad ise, vahel teevad seda lapsevanemate auks nende sõbrad-sugulased. Küll aga on tavaline see, et tulevased lapsevanemad ise saavad lapse soo teada alles peol – nii on ka neile garanteeritud põnev ja meeldejääv üritus ning ülevad emotsioonid.

 

 

Mis vahe on beebipeol ja soo teatamise peol?

Soo teadasaamise pidu on mõeldud täienduseks samuti USAst alguse saanud baby shower’ile ehk beebipeole. Vahel korraldatakse need ka koos, aga enamasti on tegu siiski kahe eraldi üritusega.

 

Baby shower korraldatakse tavaliselt siis, kui naine on juba seitse-kaheksa kuud rase. See pidu on keskendunud põhiliselt kingitustele, mida tulevasel emal varsti vaja võiks minna – mähkmed, beebiriided vms, mille tulevane ema näiteks nimekirjana külalistele ette on andnud. Enamasti korraldavad selle peo tulevase ema sõbrannad ning peo külalisteks on samuti vaid naised.

Gender reveal ehk soo teatamise pidu seevastu on mõeldud kõigile – peole on oodatud nii naised kui ka mehed. Kui sünnieelse beebipeo fookus on ema toetamisel ja ettevalmistamisel sünnituseks ja beebiga toimetulekuks, siis selle peo keskmes on tulevase peo sugu, mis siis lõbusas ja meelelahutuslikus vormis teatavaks tehakse.

 

Kas peo korraldavad vanemad ise või sõbrad-sugulased, polegi nii oluline. Küll aga on tavapärane see, et tulevased vanemad saavad lapse soo teada alles peol. Seetõttu valitakse tavaliselt välja mõni usaldusväärne sõber, kellele naistearst või ämmaemand soo saladuskatte all teada annab ning kes siis selle meelelahutuslikuks paljastamiseks vajalikud ettevalmistused teeb.

 

Tavaliselt korraldatakse soo teatamise pidu teisel trimestril. Siis on raseduse katkemise oht ja raseduse algusega seotud kehv enesetunne juba möödas, aga viimase trimestri vaevused pole veel alanud ning emal endal on kõige mõnusam pidu nautida.

 

 

Millal beebi soo teada saab?

Beebi soo teadasaamiseks on üldjuhul kaks võimalust – ultraheliuuring või sünnieelsed kromosoomitestid. Kõige varasem võimalus sugu teada saada on Panorama-test, mida on võimalik teha juba raseduse üheksandal nädalal. Selleks võetakse emalt vereanalüüs, millest eraldatakse loote rakuväline DNA. Seda analüüsides tuvastatakse nii võimalike kromosoomhaiguste risk kui ka 99,9% täpsusega loote sugu. Vastused saabuvad kahe nädala jooksul.

 

Üldjuhul saadetakse testi vastused lapsevanemale krüpteeritud e-kirja teel, aga soovi korral saate paluda meie ämmaemandalt vereanalüüsi andmisel, et testi vastusel loote sugu ei märgita. Sel juhul me saadame lapse soo spetsiaalses kinnises ümbrikus teie kodusele aadressile.

 

Teine võimalus lapse sugu teada saada avaneb raseduse esimese trimestri lõpus, 12.-13. rasedusnädalal, mil rasedale tehakse esimene olulisem skriininguuring nimega OSCAR-test. Arvestama peab, et siin sõltub soo teadasaamine paljuski sellest, kui koostööaldis on beebi. Loote Ultraheliuuringute Keskuses suudame me siiski 90% juhtudest sel testil soo täpselt määrata.

 

Kolmas võimalus lapse sugu teada saada avaneb raseduse teise trimestri alguses, 15.-16. raseduse nädalal tehtaval ultraheliuuringul. Sellel raseduse suuruses suudame 98% juhtudest soo täpselt määrata, aga erinevalt sünnieelsest kromosoomitestist väike eksimisvõimalus siiski jääb.

 

Neljas võimalus avaneb viiendal raseduskuul, mil 20.-21. nädalal toimub järgmine ultraheliuuring – loote väärarengute skriining. See on üks olulisemaid raseduseaegseid uuringuid, sest selleks ajaks on lootel välja arenenud kõik organid ning tal algab kasvu- ja küpsemise periood. 99,5%-l juhtudest saab sellel uuringul kindlalt visualiseerida ka lapse soo. Ja edasi sõltub juba vanemate soovist – kas arst ütleb selle uuringu käigus välja või siis kirjutab ilmakodaniku soo näiteks õnnitluskaardile ja annab selle üle suletud ümbrikuna.

 

Et tulemused oleksid kindlad, soovitame soo teadasaamiseks valida kas kromosoomitesti raseduse alguses 9. rasedusnädalal või siis oodata ära viienda raseduskuu ultraheliuuring. Oluline on ka see, et kui soovite tulevaste vanematena lasta end lapse sooga üllatada, siis andke Loote Ultrahelikeskuse naistearstile või ämmaemandale aegsasti teada. Nii saame infot jagada täpselt vastavalt teie soovidele.

 

Lõbusad viisid soo teatamiseks

Peo kõrghetkeks plaanitakse tavaliselt mõni efektne viis, kuidas lapse sugu kiirelt ja kõigile teatavaks teha. Selleks on loendamatult võimalusi, aga levinumad lahendused, mis on Eestiski vabalt kättesaadavad ja kasutatavad, on järgmised.

 

Eritellimusel valmistatud tort – tavaliselt beebiteemalise kujundusega tort, mis reedab lahti lõigates kas roosaks või siniseks toonitud sisuga lapse soo. Tort pakub tulevastele vanematele vahva piduliku momendi, kui nad kahekesi koos selle lahti lõikavad ja hea maitsta lasevad! Tasub küsida parematest pagarikodadest, kes eritellimusel torte valmistavad, ning tervise huvides kindlasti eelistada looduslikke toiduvärve. Hea ja keskkonnasõbralik variant, sest tort süüakse ära ning prahi pärast pead vaevama ei pea.

 

 

Üllatuskarbike – kenasse neutraalse moega kinkekarpi peidetakse mõni ese, mis siis peagi sündiva lapse sugu iseloomustab. See võib olla näiteks sinine kikilips või roosa kleidike, sinise või roosa lipsuga papud või hoopis mõni sobivat värvi mänguloomake, kaisutekike või lutikett. Soodne, stiilne ja keskkonnasõbralik lahendus!

 

Konfetti-kahurid – tavaliselt pööratava päästikuga torukene, mis tulistab suure hooga välja suure hulga pisikesi litrikesi. Laialilendavate roosakate või siniste konfettide värvi järgi saavadki kõik teada peagi sündiva lapse soo. Sobib kasutamiseks nii siseruumides kui ka õues, ei tekita lõhna ega ole tuleohtlik, küll aga tuleb pärast arvestada koristamisega.

 

Õhupallid – kas siis üks hiigelsuur õhupall või mitu väiksemat õhupalli, mis peo tipphetkel katki torgatakse ning laialilendavate konfettide värvi järgi saavadki kõik teada sündiva lapse soo. Teine võimalus on soetada suures kastis õhupallikomplekt, mis peo tipphetkel lahti tehakse ning millest hõljuvad välja kas siis roosad või sinised õhupallid.

 

Tossupomm ehk suitsuküünal – ilutulestikupoodides müüdav pürotehniline seade, mis on mõeldud kasutamiseks ainult välitingimustes. Paksu suitsuga suitsuküünal ehk rahvapäraselt tossupomm süüdatakse tavaliselt küünla peal oleva nn splindi eemaldamisega. Leidub nii käest kui ka maast lastavaid suitsuküünlaid, tossuefekt kestab tavaliselt minut kuni poolteist.

 

Internetiavarustest võib leida ka sadu muid ideid beebi soo teatamiseks alates valmis toodetest kuni ise välja mõeldud beebipusle, aardejahi või beebibingoni. Rasedus on rõõmus aeg, nii et miks mitte siis mõnd neist ideedest kasutada ning veidi pidutseda – nii muudame ootusärevuse ootuselevuseks!

 

Vaata veel uudiseid

 

Sulge

Loading ...