Miks on Sul kasulik teostada preeklampsia sõeluuringut 20. rasedusnädalal Loote Ultrahelikeskuses ?
Preeklampsia on raseduse ajal tekkiv mitmeid elundsüsteeme haarav potentsiaalselt eluohtlik haigus, mida iseloomustab ema kõrgenenud arteriaalne vererõhk ja valgu ilmumine uriini, või viimase puudumisel teiste elundsüsteemide talitlushäire. See võib mõjutada nii Sind kui ka Sinu veel sündimata last. Kui preeklampsia risk on ette teada, on võimalik see ära hoida. Enamikul naistel kulgeb rasedus normaalselt. Samas on preeklampsia suhteliselt sage rasedusaegne haigus, esinedes Eestis kahel rasedal naisel sajast.
Preeklampsia sõeluuringu saab teha teisel trimestril 19.–21.+6 rasedusnädalal lisateenusena loote arengurikete ultraheliuuringu käigus.
Kui usaldusväärne on preeklampsia riski hindamine 20. rasedusnädalal?
Teisel trimestril teostatava loote arengurikete ultraheliuuringu käigus on võimalik tuvastada 95% naistest, kellel tekib preeklampsia enne 32. rasedusnädalat ja 90% naistest, kellel tekib preeklampsia 32.–36. rasedusnädalal. Samas areneb 6% naistest, kes kuuluvad sõeluuringu alusel madala riskiga gruppi, siiski preeklampsia enne 36. rasedusnädalat. Teise trimestri preeklampsia sõeluuring on hilise preeklampsia avastamisel vähetundlik, tuvastades ainult 42% naistest, kes sünnitavad preeklampsia tõttu pärast 36. rasedusnädalat.
Miks ma peaksin laskma oma preeklampsia riski 20. rasedusnädalal hinnata?
20. rasedusnädalal on võimalik kõrge riskiga gruppi kuuluvatel naistel preeklampsia risk ümber hinnata, et veenduda profülaktilise aspiriinravi toimes. Kui aspiriinravist pole olnud kasu, kuuluvad need naised sagedasemale süvendatud jälgimisele. Teise trimestri preeklampsia sõeluuringu läbinud naistest kuulub 90% madala riskiga gruppi. See teadmine rahustab ja võimaldab naistel rasedust nautida, teades, et neil suure tõenäosusega varajast preeklampsiat enne 36. rasedusnädalat ei teki.
Siiski on 36. rasedusnädalal loote kasvu ja heaoluseisundi ultraheliuuringu käigus soovitatav kõigil lapseootel naistel lasta hinnata hilise preeklampsia riski, kuna 20. rasedusnädalal on hilise preeklampsia tekke avastamismäär tagasihoidlik. See on oluline, kuna 75% preeklampsia juhtudest tekib pärast 36. rasedusnädalat ning 58% naistest, kellel tekib hiline preeklampsia, kuulub teise trimestri sõeluuringul madala riskiga gruppi.
Antud preeklampsia riski hindamine sobib ka naistele, kellel seda enne 20. rasedusnädalat hinnatud ei ole või kes kuulusid OSCAR testis madalasse preeklampsia tekke riskigruppi, sest preeklampsia riski hindamine on seda täpsem, mida ligidamal ta on preeklampsia tekkele. Varajae preeklampsia riski avastamismäär 20. rasedusnädalal on 85%.
Kõrgenenud preeklampsia riski puhul aitab profülaktilise madaladoosilise aspiriinravi alustamine 10% kõnealustest naistest ära hoida varajase preeklampsia tekke. Samas 20. rasedusnädala preeklampsia sõeluuringu eesmärk pole siiski preeklampsia profülaktika, vaid kõrge preeklampsia tekkeriskiga naiste tuvastamine, et saada õigeaegselt jälile preeklampsia tekkele ning määrata kindlaks sünnituse aeg ning koht.
Preeklampsia riski hindamine 20. rasedusnädalal annab turvatunde.
Enamik preeklampsia riski hindamisel osalenud naistest kuulub madala riskiga gruppi. Kõrgenenud riski korral annab preeklampsia 20. rasedusnädala sõeluuring võimaluse vajadusel preeklampsia teke ära hoida või nihutada see raseduse hilisemasse perioodi. Sulle väga vajaliku turvatunde annab preeklampsia riski maandamine ning Sinu ja Su lapse tervisliku seisundi hoolikas teaduspõhine jälgimine. Nii saab laps turvaliselt ilmavalgust näha siis, kui ta on selleks valmis, ja Sina võid tunda rõõmu tervest lapsest.
- Preeklampsia riski saab hinnata ühe päeva jooksul.
- Preeklampsia riski saab hinnata ka naistel, kes ootavad kaksikuid.
Beebiootel emadele mõeldud Microlife Watch BP Home vererõhuaparaati saad osata meie veebipoest
Vererõhuaparaat WatchBP Home on kliiniliselt kontrollitud ja mõeldud kasutamaks rasedatel rasedusaegse hüpertensiooni puhul, preeklampsia puhul ning raseduseaegse diabeedi puhul ülekaalulistel patsientidel.