Loote arengurikete ultraheliuuring 20.-21. rasedusnädalal aitab avastada loote arengu kõrvalekaldeid ja enneaegse sünnituse riske.
Loote arengurikete ultraheliuuring on olulisemaid raseduseaegseid ultraheliuuringuid, mida teostatakse kõhukaudsete andurite abil 19.–21.+6 rasedusnädalal. Antud raseduse suuruses on lootel arenenud kõik organid ning algab kasvu- ja küpsemisperiood. Raseduse 20. nädalal on ligikaudu pool rasedusest möödas ja teine pool ootab ees. Loode kaalub sel ajal 300–350 g ning järgnevate kuude jooksul suureneb tema kehakaal ligi kümme korda. Loode sarnaneb juba lapsega, kuid ei oska veel naeratada, sest tema näo miimilised lihased pole veel arenenud. Loode avab juba oma suud ning neelab ja hingab lootevett, tundes selle lõhna ja maitset. Tema sisekõrv on juba välja arenenud, nii et ta kuuleb emaüsast tulevaid helisid: ema südametukseid, kopsude hingamiskahinat, soole liikumist. Samas pole ta veel võimeline eristama emaüsast väljastpoolt tulevaid helisid, näiteks isa kõnet. Loote nahk on kaetud karvaudemete ja vililasvõidega, mis kaitsevad teda lootevee leotava toime eest. Tal on olemas juba kulmud ja formeerunud silmalauad, kuid silmi katab embrüonaalne kile, mistõttu ta ei saa veel silmi avada. Lootel puuduvad veel juuksed ja ripsmed, kuid sõrme- ja varvaste otstesse hakkavad juba moodustuma küüned. Loote südame suurus vastab juba 1-eurose mündi suurusele ja süda tuksub 120–160 korda minutis. See on kaks korda kiirem kui emal ehk ema ja isa südamelöögid kokku.
Ultraheliuuringul hinnatakse platsenta asetust, struktuuri ja nabaväädi kinnitust platsentasse. Oluline on hinnata, et platsenta alumine serv ja platsenta veresooned ei kataks emakakaela ja ei takistaks tulevikus lapse sündi. Hinnatakse lootevee hulka, et seda poleks liiga vähe või liiga palju. Mõõtes loote kolju suurust, kõhu ümbermõõtu ja reieluu pikkust, on võimalik hinnata lapse suurust ja täpsustada lapse sünnitähtaega. Väga oluline on hinnata detailselt loote organstruktuure. Pööratakse tähelepanu, et ajukolju oleks terviklik ja koljuluude õmblused ja lõgemed oleksid avatud, et loote ajukude saaks takistamatult kasvada. Hinnatakse ajustruktuure ja nende vastavust raseduse suurusele. Pööratakse tähelepanu lapse silmadele ja nende vahekaugusele. Hinnatakse, et lapsel oleks ülahuul terviklik, et tal oleks tulevikus kena naeratus. Hinnatakse loote alalõuga, et ta saaks tulevikus imemisega hakkama. Pööratakse tähelepanu loote selgroo ja kõhu eesseina terviklikkusele ning kõhust lähtuvale nabaväädile.
Pööratakse tähelepanu loote kromosoomihaigustele iseloomulike ultrahelitunnuste olemasolule või puudumisele ning hinnatakse sellest lähtuvalt looteveeuuringu teostamise vajadust.
Hinnatakse loote käte ja jalgade terviklikkust, asendit ja liikumist. Loode painutab ja sirutab oma käsi ja jalgu ning oskab juba sulgeda ja avada oma peopesa. Pööratakse tähelepanu neerude olemasolule ja struktuurile ja hinnatakse nende funktsiooni. Hinnatakse, kas kusepõis on täitunud ja kas kusepõit ümbritsevad kaks nabaväädi arterit. Pööratakse tähelepanu, et loote söögitoru oleks läbitav ning magu oleks täitunud ja paikneks südamega samal poolel, vasakul. Erilist tähelepanu pööratakse loote südamestruktuuridele: et süda on nelja kambriga, südamest lähtuvad suured veresooned õigetest kambritest ja loote südametöö on regulaarne.
Antud ultraheliuuringu ajal on võimalik pere soovil hinnata ka lapse sugu ning lapse sobiva asendi korral on võimalik tema näost saada värviline pilt või ultraheliuuringust arsti selgitustega videosalvestus.
Ultraheliuuringu lõppedes selgitatakse perele ultraheliuuringu tulemusi ja kõrvalekallete olemasolul selgitatakse täpselt kõrvalekalde olemust, põhjust ja prognoosi lapsele.
Ultraheliuuringu tulemused saadetakse koos piltidega läbi Tricefy pilveteenuse naise mobiiltelefonile ja e-posti aadressile ning laaditakse naise nõusolekul üles e-Tervise patsiendiportaali, kus ultraheliuuringu tulemused saavad nähtavaks ka naise rasedust jälgivale ämmaemandale või günekoloogile.
-
Mida tuleb teada enne loote arengurikete ultraheliuuringule tulemist:
- ultraheliuuringu eelselt tuleb tühjendada kusepõis;
- kahel eelneval päeval tuleb juua vähemalt 2 liitrit vedelikku päevas;
- 30 minutit enne uuringu teostamist on soovitatav midagi süüa;
- uuringueelselt ei tohi kõhunahka kreemitada ning nabaneet tuleb eemaldada.
Üks olulisemaid rasedusaegseid komplikatsioone on sünnitus enne 34. rasedusnädalat. Sageli aga kaasnevad enneaegse sünnitusega ka probleemid hilisemas elus, nt õpiraskused ja neuroloogilised probleemid. Sagedasemateks enneaegse sünnituse põhjusteks on preeklampsia ning emakakaela puudulikkus.
Seetõttu on lisateenusena võimalik naisel loote arengurikete ultraheliuuringu raames soovida ka:
-
Preeklampsia sõeluuring
Loote arengurikete ultraheliuuringu käigus on võimalik tuvastada 95% naistest, kellel tekib preeklampsia enne 32. rasedusnädalat ja 90% naistest, kellel tekib preeklampsia 32. ja 36. rasedusnädala vahel.
OSCAR testi tulemuste alusel kõrge riskiga naistel on võimalik preeklampsia riski ümber hinnata, et veenduda profülaktilise aspiriinravi toimes. Preeklampsia riski hindamine sobib ka neile naistele, kellel varem preeklampsia riski polnud hinnatud või kes kuulusid OSCAR testi tulemusena madala riskiga gruppi, sest preeklampsia riski hindamine on seda täpsem, mida ligemal on preeklampsia tekkemoment.
Preeklampsia sõeluuringu teostamiseks on naisel vajalik ultraheliuuringu eelsel päeval tulla ämmaemanda vastuvõtule, kus mõõdetakse vererõhk, kehakaal ja pikkus ning võetakse veeniveri platsenta hormoonide määramiseks. Järgneval päeval teostab arst lisaks loote arengurikete sõeluuringule ka naise emakaarterite verevoolu hindamise. Ultraheliuuringu lõppedes arvutab spetsiaalne riskikalkulatsiooni programm välja naise individuaalse preeklampsiariski. Kui risk osutus kõrgeks, annab arst naisele soovitusi individuaalse rasedusplaani koostamiseks.
-
Enneaegse sünnituse sõeluuring
Rohkem kui 50% spontaanselt tekkinud enneaegsetest sünnitustest on tingitud emakakaela puudulikkusest, mille anatoomiliseks väljenduseks on sageli lühike emakakael. Emakakaela puudulikkuse korral emakakael avaneb, lootevesi puhkeb ja käivitub enneaegne sünnitus.
Emakakaela puudulikkuse sõeluuringuks on vaja tulla ultraheliuuringule tühja kusepõiega. Ultraheliuuringu lõppedes mõõdab arst naise nõusolekul tupekaudse anduri abil emakakaela pikkust. Kombineerides emakakaela pikkust naise sünnitusabi anamneesiga arvutab spetsiaalne riskikalkulatsiooniprogramm naisele välja individuaalse enneaegse sünnituse riski.
Suurenenud enneaegse sünnituse riski korral on üheks võimaluseks tupekaudne progesteroonravi kuni 34. rasedusnädalani. Tupekaudse progesteroonravi kasutamisel väheneb sünnituste arv enne 34. rasedusnädalat 45%. Kui vaatamata tupekaudsele hormoonravile emakakael siiski järgnevate nädalate jooksul lüheneb, suunab arst naise haiglasse emakakaela tugiõmbluse panekuks.