E-R 08.00 - 12.00 ja 13.00 - 17.00
0
et en ru

Veebruar on rahvusvaheline sünnieelsete infektsioonide ennetamise kuu.

23.02.2024
Veebruar tähistab rahvusvahelist sünnieelsete infektsioonide ennetamise kuud, mis on ülemaailmne algatus, mille eesmärk on tõsta teadlikkust emalt lapsele levivatest nakkustest.
 
Kuidas infektsioon emakasse jõuab?
 
Patogeenid või mikroobid levivad tavaliselt otsese kontakti kaudu nakatunud isiku või haigusetekitaja kehavedelikega ning võivad kanduda vertikaalselt emalt, platsenta kaudu, lootele.
 
Sünnieelsete infektsioonide hulka kuuluvad, kuid ei ole nendega piiratud, parvoviirus, kaasasündinud tsütomegaloviirus, toksoplasmoos, punetisteviirus, listerioos, varicella zoster, herpesviirusinfektsioon.
 
Kui beebiootel naine nakatub ülevalpool nimetatud infektsioonidesse, võib haigustekitaja läbida platsentat ja mõjutada arenevat loodet, põhjustades kaasasündinud nakkusi.
 
Õnneks saab paljudel juhtudel sünnieelseid infektsioone ära hoida. See on saavutatav tervisliku raseduskäitumise omaksvõtmisega, näiteks korraliku ja sagedase kätepesuga. Nõuetekohane kätehügieen on tõhus meede mitmesuguste sünnieelsete infektsioonide leviku vältimiseks.
 
Ämmaemandatel ja naistearstidel on võtmeroll oma rasedusega arvelolevate naiste teavitamisel ennetusmeetmetest, mida nad saavad riski vähendamiseks võtta. Seos sünnieelsete infektsioonide ja kaasasündinud infektsioonide vahel on märkimisväärne ning ultraheliuuringud mängivad üliolulist rolli.
 
Sünnieelsed infektsioonid võivad olla kaasasündinud infektsioonide eelkäijad ning ultraheliuuringute abil saavad lootemeditsiini spetsialistid jälgida ja tuvastada loote kasvu ja arengut, avastada kõrvalekaldeid ja tegurite, näiteks infektsioonide, võimalikku mõju.
Ultraheli on hindamatu varajase diagnoosimise vahend, mis hõlbustab õigeaegset ravi ja suunab tõhusat ravi.
 
Eelmisel nädalal õnnestus mul aidata ühte beebiootel naist, kes saabus minu juurde ultraheliuuringule emotsionaalsetel näidustustel 26. rasedusnädalalal sooviga näha oma last ja saada temast võimalusel ilus 3D pilt.
 
Ultraheliuuringul aga selgus, et lapsel olid muutunud ajuarterite verevooluindeksid, mis viitasid temal raskekujulisele kehvveresusele ehk aneemiale. Ka loote südamekambrid olid kompenstoorselt laienenud ning loote süda oli suurenenud, pidades tegema rohkem tööd, et loote elutähtsaid organeid varustada vähenenud hapnikku sisaldava verega. Väga sageli loote kehvveresus lõppeb ilma ravita loote südamepuudulikkuse, turse ja üsasisese hukuga.
 
Parvoviirus
Pilt 1.  Loote ultraheliuuring. Ajuarterite doppleruuring koos loote ehhogardiograafiaga.
 
Kõige sagedasem põhjus loote kehvveresuse põhjuseks on reesuskonflikt, kus reesus-negatiivsel naisel on reesuspositiivne loode. Kui naine eelnevate raseduste ajal on sensibiliseerunud reesusfaktori suhtes ja tema organismi on tekkinud reesus antikehad, siis need hävitavad reesuspositiivse loote erütrotsüüte põhjustades neil kehvveresuse. Lapseootel naine aga oli reesuspositiivne ning seetõttu reesuskonflikt polnud võimalik põhjus loote kehvveresusele.
 
Teine sagedasem loote kehvveresuse põhjus geenihaiguste kõrval on sünnieelsed infektsioonid ja nendest parvoviirus B19 kõige levinum.
 
Pilt 2. Parvoviirus B19
 
Teostades parvoviirus B19 analüüsi kiiruuuringuna saingi teada, et naine põeb ägedat parvoviirusinfektsiooni, mis täiskasvanutel võib kulgeda ilma kliiniliste sümptomiteta.
 
Mul on hea meel, et naisel sai õigeaegselt diagnoositud parvoviiruse sünnieelne infektsioon ajal, kui viirus polnud veel põhjustanud lapsel taaspöördumatuid muutusi ning teda saab veel aidata. Nimelt kui loodetele teostada üsasiseselt läbi ema kõhukatete vereülekanne, siis on võimalik lapse elu päästa.
 
Lähipäevil teostabki professor Aydin Tekay Helsingi Metropolitani piirkonna Haiglas lootele üsasisese vereülekande.
Hoian väga pöialt, et vereülekanne õnnestuks ilma tüsistusteta ja kõhubeebi saab oma vanemate rõõmuks kasvada kuni raseduse suuruseni, kui ta on võimeline juba üsaväliselt iseseisvalt hingamisega hakkama saama.
Sulge

Loading ...