Munajuhade läbitavuse test – HyFoSy ( Hysterosalpingo Foam Sonography ): uus kaasaegne meetod munajuhade läbitavuse hindamiseks
HyFoSy on ultraheli kontrolli all teostatav protseduur, mille käigus hinnatakse munajuhade läbitavust. Ligi igal kolmandal lastetuse probleemiga naisel esineb ühe või mõlema munajuha osaline või täielik sulgus. Munajuhade läbitavuse uuring on üks esmaseid uuringuid lastetuse põhjuste väljaselgitamisel. Munajuhade läbitavuse korral 20% naisi rasestuvad spontaanselt peale antud protseduuri järgneva 3 kuu jooksul.
Antud protseduuriga saab hinnata kas laparoskoopiline või hüsteroskoopiline sterilisatsioon õnnestus.
HyFoSy teostamisel pole vaja kirurgilist vahelesegamist ( laparoskoopiline munajuhade läbitavuse uuring ) ega röntgenkiirgust ( hüsterosalpingograafiline munajuhade läbitavuse uuring ). HyFoSy efektiivsus on sama hea kui hüsterosalpingograafial, kus esineb 5 -10 % valepositiivseid tulemusi, näidates näiliselt, et munajuhad on suletud aga hiljem teostatud laparoskoopial selgub, et munajuhad on kontrastainele läbitavad.
HyFoSy protseduur algab günekoloogilise tupesisese ultraheliuuringuga, mille käigus kontrollitakse emaka , munasarjade ja munajuhade asendit ja struktuuri. Selle järgselt asetatakse tuppe günekoloogiline peegel ja emakakael puhastatakse desinfitseeriva vahendiga. Emakakaelast viiakse läbi spetsiaalne kateeter, günekoloogiline peegel eemaldatakse ja läbi kateetri süstitakse emakasse vahtu, mis on saadud orgaanilisel tselluloosil põhineva ExEm® geeli segamisel vee ja õhuga. Antud vahus olevate õhumullide liikumist emakas ja munajuhades on võimalik tupekaudse ultrahelianduriga jälgida. Kui munajuhad on läbitavad, siis ExEm® geeli vaht läheb munajuhade kõhuõõnde, kus ta järgneva 24 tunni jooksul imendub. Kui munajuhad on suletud, siis ExEm® geel munajuhadesse ei pääse või on näha missuguses munajuha osas sulgus esineb.
Aastaid tagasi kasutati Eestis munajuhade läbitavuse hindamiseks HyCoSy protseduuri, kus munajuhade läbitavuse hindamiseks kasutati galaktoosi mikropartikleid sisaldavat Echovist® lahust ( Bayer Schering Pharma AG, Berlin, Germany ). Kuna galaktoosi allergia on üldtuntud ja protseduuriga kaasnes 5%.-l ka lisaks valu reaktsioonile iiveldus, oksendamine, vererõhu langus, hingeldus ja higistamine – on antud preparaadi kasutamist piiratud enamustes riikides.
HyFoSy protseduuril kasutatakse mitte embrüotoksilist ExEm® geeli ( Gynecologiq BV, Delft, The Netherlands), mis sisaldab hüdroksüetüültselluloosi ja glütserooli millel pole täheldatud allergilist reaktsiooni ega infektsioone ja on patsiendile vähem vaevusi põhjustav kui Echovist® lahus. ExEm® geeli registreeris Loote Ultrahelikeskus Eesti Terviseametis 05.12.2012.a.
ExEm® geeli saab kasutada ka ilma õhuga segamata emakaõõne patoloogia diagnostikaks. Siis antud protseduuri nimetatakse GIS protseduuriks - Gel Instillation Sonohysterography.
ExEm® geel loodet ei kahjusta. Seetõttu kui rasestumine tekib menstruatsioonitsükli jooksul kui teostati HyFoSy protseduur ei ohusta, see arenevat loodet.
HyFoSy on ohutu, täpne, mitte embrüotoksiline alternatiiv laparoskoopilisele ja hüsterosalpingograafilisele munajuhade läbitavuse uuringule, mida saab teostada ambulatoorselt ultraheli kontrolli all ja ei vaja kirurgilist vahelesegamist, narkoosi ega röntgenkiiritust.
Munajuhade läbitavuse test – HyFoSy ( Hysterosalpingo Foam Sonography )