Loote Ultrahelikeskus võttis kasutusele uue 3D ultraheliuuringul põhineva loote kaalu mõõtmise meetodi, mis võtab arvesse loote reieluu mahtu
Tavapäraselt kasutatakse sünnieelselt loote kaalu hindamiseks 2D ultraheli, mille käigus hinnatakse loote ajukolju, kõhu ja reieluu mõõte. Nende mõõtude alusel arvutab ultraheliaparaadi arvutiprogramm loote orienteeruva kaalu, mille eksimisvõimalus võib olla III trimestris 10% ( 4000g loote puhul on eksimine seega 400g ). Kõige sagedamini kasutatakse Hadlock´i kaalu hindamise graafikut, mis on kasutusel olnud juba 1985. aastast. Antud meetodiga pole kahjuks aga võimalik hinnata loote nahaalust rasvkudet. Seega, mida rohkem on lootel nahaalust rasvkudet ( diabeetikute looted), seda suurem on eksimisvõimalus. Antud kaalukalkulatsiooni programm töötab usaldusväärselt kuni 26. rasedusnädalani, kui loote rasvkude on veel vähe välja arenenud
Alakaaluline vastsündinu Ülekaaluline vastsündinu
Vasakul pildil on näha alakaaluline vastsündinu ( 2845g 39. rasedusnädalal), kelle reiel on nahaalust rasvkudet väga vähe, samas parempoolsel pildil (4368g 38. rasedusnädalal) on tegemist ülekaalulise vastsündinuga, kelle reiel on märkimisväärselt nahaalust rasvkudet. Kahjuks tavakasutuses olevad 2D ultrahelimeetodid ei anna võimalust hinnata loote nahaalust rasvkudet.
Uus loote kaalu hindamise meetod kombineerib 2D uuringul saadud loote pea ja kõhu mõõte reie keskosa mahumõõtudega. Antud meetodi töötas välja ja võttis kasutusele USA günekoloog prof. Wesley Lee Michigan´i Ülikooli Kliinikust 2009. aastal. Antud meetod on momendil täpseim loote kaalu hindamise meetod III trimestril. Eksimisvõimalus 6%.
Mahuanalüüsi teostab poolautomaatselt ultraheliaparaadi spetsiaalne tarkvara loote reieluu viies erinevas segmendis, mille järgselt peale loote ajukolju ja kõhu mõõtmist arvutab eelpool nimetatud tarkvara välja loote orienteeruva kehakaalu ja annab graafiliselt hinnangu, kas saadud tulemused on vastavuses antud raseduse suurusega.
Antud lootekaalu hindamise meetodist saavad kasu eeskätt need emad, kelle lootel on kahtlustatud üsasisene kasvupeetus (loote prognoositav sünnikaal 40. rasedusnädalal vähem kui 2500g). Kuna Eestis pole veel seni välja töötatud Eesti loodetele põhinevaid kaalugraafikuid ja kasutatakse eeskätt USA-s enne 1990. aastat koostatud kaalugraafikuid, on sageli väga raske öelda, kas loode on tõesti väike sellepärast, et loode ei saa korralikult süüa või ta on väike sellepärast, et tema kasvutempo on geneetilistest faktoritest tingituna aeglasem. Selliseid väikesi looteid on kuni 10%, neist 70% on täiesti terved ja arenevad normipäraselt. Antud ultraheli meetodit kombineerides loote doppler uuringuga ( hinnates loote verevoolu kiiruste abil lapse heaolu seisundit ) saab välja sõeluda need 30% looteid, kes vajavad raseduseaegset tihedamat jälgimist või vajadusel õigeaegset ilmale toomist, kui üsasiseselt loode ei saa enam piisasvalt toitu ja hapnikku. Antud kaalu kalkulatsiooni meetod on asendamatu ka kaksikute vahelise kaaluerinevuse hindamiseks.
Antud lootekaalu hindamise meetodist saavad kasu ka need emad, kes põevad rasedusaegset diabeeti ja kelle lootel kahtlustatakse ülekaalulisust (loote sünnikaal 40. rasedusnädalal üle 4500g). Kui loote prognoositav sünnikaal 37 -38. rasedusnädalal on üle 4000g, siis nendele emadele pakutakse plaanilist keisrilõikust suurenenud ohu tõttu, et ülekaalulise lapse laiad õlad jäävad sünnitusteedesse kinni ja seetõttu suureneb vastsündinu sünnitrauma oht. Samas kui veresuhkrud on emal korras ja loote prognoositav sünnikaal on alla 3800g, võivad need naised oodata sünnituse spontaanset käivitumist kuni 41. rasedusnädalani. Looted, kelle orienteeriv kaal 37 -38. rasedusnädalal jääb 3800g ja 4000g vahele, kutsutakse aga sünnitus enneaegselt esile.
Seega selleks, et täpselt diagnoosida loote orienteeruvat kaalu, on 3D ultrahelil põhinev loote kaalu mõõtmise meetod günekoloogilile oluliseks abiliseks loote rasedusaegseks jälgimiseks ja sünnituse juhtimise plaani koostamiseks.