Loote Ultrahelikeskuses on võimalik loote heaoluseisundit ja emaka kontraktsioonide olemasolu hinnata komputeriseeritud kardiotokograafi abil
Loote komputeriseeritud kardiotokograafia (c-KTG) on uuring, mis mõõdab samaaegselt loote südamelöökide sagedust, emaka kokkutõmbeid ja registreerib looteliigutusi. KTG aparaadiga ühenduses oleva Dawes-Redman'i analüütilise tarkvaraga on võimalik hinnata turvaliselt loote heaoluseisundit ja emakakontraktsioonide olemasolu alates 26. rasedusnädalast.
Komputeriseeritud kardiotokograafiast on kasu järgnevatel juhtudel:
- Ultraheliuuringul on diagnoositud või kahtlus loote kasvupeetusele
- Ultraheli doppleruuringul jääb kahtlus platsenta või loote verevarustushäirele
- Muutused looteliigutustes (ei tunne üldse / tavapärasest vähem või rohkem)
- Loote ultraheliuuringul esineb loote südamelöökides kõrvalekaldeid
- Ultraheliuuringul jääb kahtlus loote kehvveresusele
- Ultraheliuuringus tekib kahtlus ema-loote transfusioonisündroomile
- Kahtlus enneaegsele sünnitegevuse algusele
- Mitmikrasedus
- Kahtlus platsenta enneaegsele irdumisele (verine eritis suguteedest)
- Kahtlus platsenta-lootekestade põletikule (koorionamnioniidile)
- Sünnituse tähtaja möödumisel
- Rasedusaegne kõrge vererõhk või preeklampsia
Uuringu läbiviimine:
Uuringueelselt palume naisel käia tualetis ja arvestada uuringu pikkusega minimaalselt 10 minutit, vajadusel pikemalt.
Uuringut teostab ämmaemand, kes palub naisel pikali heita multifunktsionaalsel nahast lamamistoolil ning seejärel kinnitab kaks digitaalset andurit kummist paeltega naise kõhule. Doppler-ultraheliandur registreerib loote südamelööke ja rõhuandur emaka kokkutõmbeid ning naine saab ka ise lihtsa nupuvajutusega registreerida endale tuntavaid looteliigutusi. Lisaks on c-KTG käigus võimalik hinnata ka ema heaoluseisundit: mõõta ema pulssi, vererõhku ning vere hapnikuga varustatust (pulssoksümeetria). Uuringujärgselt analüüsib Dawes-Redman'i tarkvara KTG tulemust ja annab hinnangu lapse heaoluseisundi ning emaka kokkutõmmete kohta.
Kõrvalekallete olemasolul on naistearstil võimalik diagnoosi täpsustamiseks kasutada täiendavalt loote ultraheliuuringut loote verevarustuse hindamisega.
Emakakontraktsioonide olemasolul enneaegse sünnituse alguse kinnitamiseks on võimalik c-KTG uuringu järgselt hinnata tupekaudse ultraheliuuringuga emakakaela pikkust ning teostada Actim Partus test emakakaelakanalist.